Kąpiele leśne
Kąpiele leśne
Tradycja kąpieli leśnych wywodzi się z Japonii i w oryginale nosi nazwę shinrin-yoku. W swoim kraju pochodzenia, ale także w Chinach i Korei należy ona do tradycyjnych a nie alternatywnych metod leczniczych.
W Europie (Skandynawia, Francja) i Ameryce Północnej coraz częściej lekarze przepisują już tak zwane zielone recepty, w których zawarta jest wskazana dawka „zanurzenia się w leśnej scenerii”.
Czym jest kąpiel leśna? To wyprawa do głębi lasu, chłonięcie atmosfery lasu wszystkimi zmysłami, bycie obecnym „tu i teraz”. Takie uważne czerpanie z wizyty w lesie ma pozytywny wpływ na nasze ciało,
umysł i duszę.
Do zażywania kąpieli leśnych nie potrzebujesz niczego poza kawałkiem lasu (i też nie zawsze :-)), nie musisz robić nic szczególnego, nie musisz mieć przewodnika, samo bowiem przebywanie w lesie już ma wspomagająca moc dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dla zintensyfikowania jednak doznań i korzyści proponuje Ci wspólną wyprawę, która mam nadzieję pozwoli Ci doświadczyć wiele emocji, ale też ułatwi Ci późniejsze samodzielne wyprawy do głębi lasu i swojego wnętrza.
WARSZTATY
z dobrodziejstw przyrody nawet, gdy mieszkasz w „miejskiej jungli”.
nie tylko w otoczeniu lasu, gdyż nie zawsze mamy dostępne jego sąsiedztwo.
Terapia lasem
Terapia lasem
Oprócz doświadczeń zanurzania się wszystkimi zmysłami w lesie, jak podczas kąpieli leśnej, które pozwalają nam nie tylko cieszyć się jej urokami, ale też otwierają nasze zmysły i pogłębiają ich wrażliwość, to dodatkowo czerpanie z technik relaksacyjnych, oddechowych, wyobrażeniowych, uważności (mindfulness) i wiedzy psychologicznej.
Korzyści
Korzyści
Zastanawiasz się kiedy warto wybrać się do lasu i skorzystać z kąpieli leśnej? Odpowiedź jest prosta – ZAWSZE kiedy tylko masz taką możliwość, gdyż liczne badania udowodniły dobroczynne skutki takiego kontaktu z przyrodą.
- redukują stres,
- uodparniają na sytuacje stresowe,
- wyostrzają zmysły,
- obniżają poziom kortyzolu,
- obniżają poziom adrenaliny,
- zmniejsza stres oksydacyjny i osłabiają reakcje zapalne w organizmie,
- normalizuje poziom ciśnienia
- wycisza się nerwowy układ przywspółczulny, umożliwiając odprężenie i odpoczynek,
- subiektywnie poprawia się nastrój,
- zwiększa się nasza uwagę rozproszona, a wyłącza skoncentrowana,
- u dzieci zapobiega zaburzeniom koncentracji uwagi i depresji,
- zwiększa się kreatywność i wyobraźnia,
- zwiększa się samoocenę,
- pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy dzieci,
i empatię,
Dla kogo
Dla kogo/kiedy/jak?
Zdecydowanie dla wszystkich!
Dla młodych i starych, rodzin, par, przyjaciół, indywidualnie i w grupie. Dla dobrego samopoczucia, dla zacieśnienia więzi, dla poprawy zdrowia, dla profilaktyki zdrowia, dla uspokojenia nerwów, dla wyciszenia się, dla zrelaksowania się, dla samej podróży w głąb lasu, dla znalezienia drogi w głąb siebie, dla usłyszenia pytań, dla znalezienia odpowiedzi, dla nawiązania i pogłębienia więzi z naturą, sobą, bądź bliskimi.
nie musisz robić nic szczególnego, nie musisz mieć przewodnika, samo bowiem przebywanie w lesie już ma wspomagająca moc dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dla zintensyfikowania jednak doznań i korzyści proponuje Ci wspólną wyprawę, która mam nadzieję pozwoli Ci doświadczyć wiele emocji, ale też ułatwi Ci późniejsze samodzielne wyprawy do głębi lasu i swojego wnętrza.
w którym będziesz czuł się bezpiecznie: ogród z drzewami, park, górski szlak, leśną ścieżkę.
Już same metafory jakich dostarcza przyroda, a które psycholog pomoże Ci zauważyć, ćwiczenia, które Ci zaproponuje - pozwolą Ci spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. To zaś może skutkować dostrzeżeniem nowych rozwiązań, bądź nadaniem problemom niższej rangi lub zupełnie nowej kategorii. Również swobodna rozmowa z osobą, która potrafi słuchać, empatyzować i nie oceniać - może przynieść zaskakujące Cię skutki. Z lasoterapii warto też skorzystać, gdy chcesz dogłębnie poznać siebie, nawiązać kontakt ze swoim wnętrzem, rozpoznać i zdjąć chociaż na chwilę maski, które nosisz na co dzień.
Z dziećmi w las
Z dziećmi w las
Z DZIEĆMI W LAS? Najczęściej jak się tylko da! Będzie to miało wielowymiarowy wpływ nie tylko na ich życie, ale i przyszłość naszej planety! „Przyroda – to środowisko, którego powinniśmy doświadczać codziennie, zwłaszcza w okresie dzieciństwa.”
(Sampson, S.D. „Kalosze pełne kijanek”)
Dlaczego?
Wspólne aktywne spędzanie czasu wzmacnia więzi w rodzinie, dzielenie zaś pasji i zainteresowań z dziećmi powoduje, że stajemy się dla nich przewodnikami i partnerami w ich rozwoju i budujemy nić porozumienia, która przetrwa trudności, jeśli takie nastąpią przy pokonywaniu przez nie naturalnych kryzysów rozwojowych.
Ponadto przebywanie w naturze:
- sprzyja poczuciu cudowności, niezwykłości, tajemnicy, radości, a także odpowiedniej dawki i formy strachu,
- zwiększa kreatywność
- buduje naszą pozytywną samoocenę
- redukuje stres
- skraca okres rekonwalescencji
- poprawia sprawność fizyczną,
- wzmacnia rozwój intelektualny i emocjonalny,
- zwiększa świadomość i ugruntowuje podstawowe zasady moralne
- buduje naszą więź z planetą co zaowocuje prawdziwą walką o to co kochamy
Kąpiel leśna dzieci
Więc zamiast im zabraniać, zastanówmy się jak mogły by je wykorzystać. Zastosowanie mogą mieć tutaj zarówno: Smartfony do robienia zdjęć i nagrywania odgłosów, które mogą posłużyć do dalszych poszukiwań informacji po powrocie do domu, stanowić pamiątki pozwalające wrócić do chwil spędzonych w lesie, uchwycić bezcenny kadr na instagram lub do rodzinnego albumu, czy do przesłania leśnych pozdrowień znajomym; lupy i lornetki do dokładnej obserwacji, a nawet miecz mincraft albo star wars podczas lustrowania „nowej planety” - jeśli dziecko nie lubi się z nim rozstawać.
Pozwólcie mu zabrać ulubioną zabawkę czy gadżet, a już ono znajdzie dla niego odpowiednie zastosowanie.