Z dziećmi w las

Z DZIEĆMI W LAS? Najczęściej jak się tylko da! Będzie to miało wielowymiarowy wpływ nie tylko na ich życie, ale i przyszłość naszej planety! „Przyroda – to środowisko, którego powinniśmy doświadczać codziennie, zwłaszcza w okresie dzieciństwa.”
(Sampson, S.D. „Kalosze pełne kijanek”)

Dlaczego?

Wspólne aktywne spędzanie czasu wzmacnia więzi w rodzinie, dzielenie zaś pasji i zainteresowań z dziećmi powoduje, że stajemy się dla nich przewodnikami i partnerami w ich rozwoju i budujemy nić porozumienia, która przetrwa trudności, jeśli takie nastąpią przy pokonywaniu przez nie naturalnych kryzysów rozwojowych.

Ponadto przebywanie w naturze: 

– sprzyja poczuciu cudowności, niezwykłości, tajemnicy, radości, a także odpowiedniej dawki i formy strachu, 

– zwiększa kreatywność 

– buduje naszą pozytywną samoocenę 

– redukuje stres 

– skraca okres rekonwalescencji 

– poprawia sprawność fizyczną, 

– wzmacnia rozwój intelektualny i emocjonalny, 

– zwiększa świadomość i ugruntowuje podstawowe zasady moralne 

– buduje naszą więź z planetą co zaowocuje prawdziwą walką o to co kochamy
 

Kąpiel leśna dzieci

W przypadku dzieci kąpiel leśna ma bardziej dynamiczną formę niż ta dla dorosłych, gdyż oprócz nasłuchiwania leśnych odgłosów, uważnego dostrzegania w przyrodzie wskazanych barw, aktywności i innych elementów, dzieci chętnie biorą udział w zabawach z wykorzystaniem i rozwijaniem ich kreatywności w leśnej scenerii i z leśnymi materiałami. Nasze dzieci żyjące w czasach gier komputerowych, facebooka  i instagrama często trudno namówić na wizytę w lesie bez ulubionych gadżetów.
Więc zamiast im zabraniać, zastanówmy się jak mogły by je wykorzystać. Zastosowanie mogą mieć tutaj zarówno:
Smartfony do robienia zdjęć i nagrywania odgłosów, które mogą posłużyć do dalszych poszukiwań informacji po powrocie do domu, stanowić pamiątki pozwalające wrócić do chwil spędzonych w lesie, uchwycić bezcenny kadr na instagram lub do rodzinnego albumu, czy do przesłania leśnych pozdrowień znajomym;  lupy i lornetki do dokładnej obserwacji, a nawet miecz mincraft albo star wars podczas lustrowania „nowej planety” – jeśli dziecko nie lubi się z nim rozstawać. 
Pozwólcie mu zabrać ulubioną zabawkę czy gadżet, a już ono znajdzie dla niego odpowiednie zastosowanie.

Zapraszam Cię na najbliższe planowane leśne spotkanie.

Kalendarz wydarzeń